Edukacja obywatelska w szkołach branżowych

Uczestnik
Rejestracja zakończona 25.02.2022 09:00
zakończona

Opis wydarzenia
Zapraszamy dyrektorów i dyrektorki, nauczycieli i nauczycielki ze szkół branżowych i szkół technicznych z całej Polski oraz osoby reprezentujące Ośrodki Doskonalenia Nauczycieli do udziału w konferencji, której celem jest:

• przyjrzenie się, jak obecnie wygląda rozwijanie kompetencji obywatelskich młodych ludzi uczących się w szkołach branżowych
  • refleksja nad tym, jak te kompetencje rzeczywiście skutecznie rozwijać.

W trakcie spotkania:

• porozmawiamy z ekspertami i praktykami o tym, co charakteryzuje młodzież szkół branżowych i czym żyje ona na co dzień,
  • przyjrzymy się barierom i ograniczeniom prowadzenia edukacji obywatelskiej w szkołach branżowych i zastanowimy się, jak je pokonywać,
  • podzielimy się naszymi doświadczeniami z realizacji warsztatów dla uczniów i uczennic warszawskich szkół branżowych na temat wartości demokratycznych oraz ich znaczenia w praktycznym życiu każdego z nas,
  • przedstawimy gotowe, sprawdzone scenariusze zajęć na temat praworządności, wolności słowa i samorządu terytorialnego.

Rejestracja trwa do 25 lutego.
Więcej informacji pod adresem: [email protected]

Konferencja jest częścią projektu „Demokracja: wartości i praktyka. Warsztaty dla uczniów warszawskich szkół branżowych”. Służy on zwiększeniu kompetencji młodych ludzi ze szkół branżowych w zakresie rozumienia wartości demokratycznych i ich praktycznego znaczenia w codziennym życiu. Jesteśmy przekonani, że przyszłość demokracji w Warszawie, ale i w Polsce zależy od tego, czy wartości i kompetencje demokratyczne będą uznawane i rozwijane w całym społeczeństwie, czy tylko wśród osób dobrze wykształconych. Zależy nam, żeby młodzi ludzie ze szkół branżowych, często z mniejszym kapitałem społecznym i kulturowym, również budowali swoją wiedzę i postawy prodemokratyczne. Jest to ważne, gdyż kultura, wiedza i wartości demokratyczne w dużej mierze są przekazywane w rodzinie i zależą od jej kapitału kulturowego. Chcemy wzmocnić umiejętności uczniów i uczennic szkół branżowych, z jakim wchodzą w dorosłe obywatelskie życie. Chcemy także uodparniać tych młodych ludzi na antydemokratyczną narrację, która jest kierowana właśnie do ludzi z niższym wykształceniem.

Fundacja Civis Polonus działa od 2004 roku. Jej celem jest rozwijanie postaw obywatelskich umożliwiających jednostkom kreowanie świata, w którym żyją. Mamy bogate doświadczenie w prowadzeniu warsztatów metodą tradycyjną oraz online. Fundacja realizuje projekty z zakresu edukacji obywatelskiej, dotyczące funkcjonowania jednostki i roli obywatela na poziomie lokalnym (gmina), regionalnym (województwo), państwowym (kraj) oraz europejskim. Nasze programy uczą młodych ludzi zasad funkcjonowania instytucji publicznych gminnych, wojewódzkich, państwowych oraz Unii Europejskiej. Przekazujemy również wiedzę o tym, w jaki sposób jednostki mogą uczestniczyć w procesie podejmowania ważnych dla nich decyzji. Pracownicy Fundacji animują działania młodzieży, dzięki czemu zdobywa ona doświadczenia w zakresie planowania i realizowania projektów na rzecz wspólnoty lokalnej.

Projekt jest współfinansowany przez Miasto Stołeczne Warszawa.
Termin i miejsce
Rozpoczęcie: